Nowa dyrektywa unijna wpłynie na obowiązki pracodawcy i zmieni stan prawny w kodeksie pracy
Zmiany staną się rewolucyjne dla działań HR w Polsce i wymuszą zmianę na poziomie dokumentacji wewnętrznej w firmach, instytucjach i innych podmiotach zatrudniających – tłumaczy dr Agnieszka Piasecka-Robak, kierownik kierunku Kadry i coaching w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. – Od pewnego czasu mówiło się o konieczności nadchodzących zmian. Rynek pracy przygotowywał się na przepisy dotyczące rozszerzenia uprawnień związanych z rodzicielstwem i szeroko rozumianą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym. Niewielu pracodawców zdawało sobie jednak sprawę z czekających ich daleko idących zmian.
Wejście unijnej dyrektywy przyniesie ze sobą szereg zmian na rynku pracy. Należą do nich:
– zawieranie umów o pracę na okres próbny, co będzie wymagało zapewnienia pracownika, że okres próbny będzie współmierny do przewidywanego czasu trwania umowy na czas określony. Ma być również współmierny do rodzaju pracy.
– Trudniejsze stanie się przedłużenie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem – będzie to możliwe tylko w sytuacjach, gdy pracownik zostanie zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy.
– Swego rodzaju rewolucją jest również wprowadzenie przepisów, które umożliwią przedłużenie umowy o pracę na okres próbny. Dotyczy to sytuacji, w których pracownik miałby usprawiedliwioną własną nieobecność. Istnienie takiej przyczyny, znanej pracodawcy, oraz możliwość logicznego, udokumentowanego usprawiedliwienia nieobecności dają takie prawo.
Aktualna informacja o warunkach zatrudnienia będzie bardziej szczegółowa i przejrzysta dla pracownika jak wcześniej. Pracodawcy będą musieli informować swoich pracowników o większej ilości danych niż dotychczas – pracownik zyska prawo do pełniejszej i aktualnej informacji o pakiecie wynagrodzeń, a także o obowiązkach i odpowiedzialności.
„Pracownicy otrzymają te same rodzaje informacji co dotychczas – o wysokości wynagrodzenia, zakresie zadań, obowiązków, odpowiedzialności” – mówi A. Piasecka-Robak. „Ale dodatkowo: informacje o długości płatnego urlopu, do którego mają prawo; informacje o tym, gdzie mogą wysłać pracownika; informacje o szkoleniach organizowanych przez pracodawcę”.
Istotną zmianą w ustawie będzie wprowadzenie zapisu o możliwości zwolnienia z pracy, z powodu siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Będzie ono mogło być udzielone tylko na okres do 2 dni w roku, ale za ten czas pracownik musi zachować 50% wynagrodzenia (liczonego jak za urlop wypoczynkowy).
Ponadto równe traktowanie będzie dotyczyło warunków wypowiadania umów o pracę pracownikom zatrudnionym na czas określony i nieokreślony. Wprowadzony zostanie obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia, a pracownik ma możliwość ubiegania się o przywrócenie do pracy w przypadku wypowiedzenia umowy na czas określony.
3 komentarze
Felek
2022-07-05 @ 13:52
Ta nowa dyrektywa to wielki krok naprzód dla zespołu. Daje nam możliwość bycia bardziej efektywnym w naszej pracy i daje nam możliwość lepszego służenia naszym klientom.
Piotr
2022-07-05 @ 13:53
Mówi wiele ta dyrektywa i daje nam takie nowe uprawnienia, których wcześniej brakowało. Cieszę się z tego.
Ula
2022-07-05 @ 13:54
Jestem podekscytowana tą nową dyrektywą.
Poprzednie były dość ograniczone, a ta daje nam o wiele większą elastyczność w realizacji zadań.