Nasze dzieci spędzają coraz więcej czasu z telefonami komórkowymi, co może zaburzać ich rozwój
Kontakt dzieci, zwłaszcza mniejszych, z ekranami, w tym ze smartfonami, to duży problem zakłócający rozwój.
Jednocześnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego problemu – zauważyła psycholog Bogna Białecka.
Autor przewodników po edukacji oraz prezes ds. edukacji zdrowotnej i psychoterapii jest gośćmi konferencji „Uwaga!
Smartfon”, zorganizowany we wtorek w Krakowie.
Jak zaznacza Bogna Białecka, do 13 roku życia, mózg nie radzi sobie z „wyzwaniem ze strony smartfonów”, a dawanie ich dzieciom to dawanie im lekarstw.
„Dziecko siedzące przed ekranem przez wiele lat może trwale uszkodzić swój mózg.
Dlatego, że zmiany zachodzą na poziomie organicznym i o tym mówią specjaliści.
Alarmuje się o skutkach przebodźcowienia” – powiedziała psycholog.
Ekspert zwrócił uwagę, że jeżeli dziecko już korzysta z jednego należy wprowadzić limity czasowe. Warto zapisać sobie jego numer telefonu, by móc w każdej chwili do niego zadzwonić i skontrolować do czego wykorzystuje urządzenie.
Używanie urządzenia powinno być zabronione co najmniej raz przed snem.
Specjalista twierdzi, że młode dzieci do drugiego roku życia nie powinny mieć „czasu przed ekranem”.
Starsze dzieci mogą mieć ten czas maksymalnie przez dwie godziny dziennie, np. do oglądania kreskówek animowanych, nie do użytku na urządzeniach, np. gry. Towarzystwa psychologiczno-pedagogiczne stoją na stanowisku, że nastolatek do 18. roku życia nie powinien spędzać więcej niż trzy godziny dziennie przez ekranem. Badanie przeprowadzone przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii na przełomie 2021 roku i
za 5 tys. Polscy nastolatki pokazali, że spędzają przed ekranem średnio dziewięć godzin dziennie i sześć godzin w weekend.
5 komentarzy
Zenek
2022-05-12 @ 16:14
Przykro mi z tego powodu, że nasze dzieci spędzają coraz więcej przed ekranami smartfonów:(
Teresa
2022-05-12 @ 16:16
To smutne, że nasze dzieci spędzają coraz więcej czasu przed smartfonami, tabletami i telewizorami, a coraz mniej czasu w gronie rodzinnym. Nie jest to tylko kwestia wspólnego spędzania czasu, ale coraz większy problem współczesnego społeczeństwa, ponieważ badania pokazują, że maluchy i dzieci poniżej 8 roku życia cierpią na epidemię zaburzeń koncentracji uwagi (ADD) spowodowanych nadmiernym korzystaniem z technologii.
Dariusz
2022-05-12 @ 16:16
Jako rodzice często zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie ze smartfonów i tabletów przez dzieci. Dzieci mogą spędzać więcej czasu niż to konieczne, patrząc w ekran, co wpływa na ich koncentrację i uwagę. Rodzice mogą ograniczyć korzystanie ze smartfonów przez dzieci, ustawiając na urządzeniu wyłącznik czasowy lub blokując jego ustawienia tak, by nie można było z niego korzystać w nieodpowiedni sposób.
Piotrek
2022-05-12 @ 16:17
Ważne jest, aby wygospodarować czas na kontakty z dziećmi i ograniczyć czas spędzany na ekranie.
Sylwia
2022-05-12 @ 16:19
Jako rodzicom trudno jest patrzeć, jak nasze dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranem smartfona. Trudno jest nadążyć za tym, co robią, czy się uczą, poznają, czy po prostu marnują czas.